Historie klubu

 

FBK Jičín – historie klubu

Jičínský florbalový klub založili jako občanské sdružení v květnu 2001 pánové Tomáš Král, Petr Lisý a Miroslav Luštický. Florbal v prvních letech zaznamenal v Jičíně velký boom. Vznikl tým mužů i žen a hned několik mládežnických týmů. V kategorii žáků i žákyň startovaly dokonce v soutěžích souběžně dvě družstva. Ing Miroslav Luštický se stal prvním prezidentem klubu a byl jím až do roku 2010. MUDr. Petr Lisý fungoval ve stejném období jako sportovní ředitel FBK Jičín. K trenérům rané jičínské florbalové éry patřili i Tomáš Matys, Radek Morávek, Pavel Křelina nebo Jiří Kopánek.

Vrcholem sportovních úspěchů v uvedeném období byl postup týmu žen do nejvyšší soutěže. V sezoně 2005/6 tým pod vedením trenéra Jaroslava Markse a asistenta Jaroslava Tanečka vybojoval tři vítězství a dvě remízy a v základní části extraligy obsadil jedenácté místo. Vzhledem k tomu, že z dvanáctičlenného pole sestupovala hned 3 družstva, šlo na dlouhou dobu o jedinou extraligovou sezonu. V sezóně následující pak ženy dlouho bojovaly o vítězství v první lize, i konečné druhé místo bylo nicméně úspěchem. Navíc jičínské Lucie Veselá a Lea Petrgálová ovládly první dvě příčky kanadského bodování. Oporou týmu byla i brankářka Lada Plíšková (Špíglová). Ta se stala historicky první florbalovou reprezentantkou České republiky z řad jičínského klubu. V seniorské reprezentaci působila i po svém odchodu do extraligového Liberce. Do stejného klubu zamířil později i další velký jičínský talent, hráčka české juniorské reprezentace Pavlína Mikolášková.

Tým mužů dosáhl vrcholu svého výsledkového snažení v roce 2006. Muži postoupili pod vedením Petra Novotného do 2. ligy, ve které v sezoně 2006/7 se sedmi vítězstvími a jednou remízou získali za 22 bodů v třináctičlenné tabulce konečné jedenácté místo. I tentokrát šlo bohužel o jediný rok. Nejlepším střelcem týmu se stal Michal Císař, v těsném závěsu najdeme v kanadském bodování Michala Křístka, Martina Petrgála, Petra Mařana a Zdeňka Batěka.

Konec první dekády není pro klub obdobím právě nejšťastnějším. Po sestupu tým mužů stagnuje a posléze se úplně rozpadá. Řada hráčů pokračuje v nižších soutěžích, nejpočetnější skupina pak v barvách Vrchlabí. Mládežnické kategorie má převážně klukovská sekce, z juniorské kategorie ale bohužel není kam dál. Holčičí dětská družstva chybí úplně. Prapor úspěchů drží tak především dorostenky trenérů Luštického a Pokorného. Ty v sezoně 2008/9 vítězí v regionální divizi dorostenek a v následujícím ročníku 2009/2010 po třetím místě v divizi III prvoligové soutěže juniorek postupují do republikového finále své věkové kategorie. K úspěchům patří i velmi dobré výsledky týmu juniorů postupně pod vedením Tomáše Matyse, Jaroslava Tanečka, Libora Exnara a Pavla Hakena.

Podzim roku 2010 přináší podstatné změny ve vedení klubu. Valná hromada volí nový, hned osmičlenný Výkonný výbor. Prezidentem klubu se stává Mgr. Miloš Chlumský. Jako sekretář začíná pracovat pro klub Pavlína Marksová. V prvních letech nového desetiletí se po náborech rozbíhá dívčí florbal v kategoriích mladších a starších žákyň. V roce 2011 se klub prezentuje první velkou společenskou akcí. Na konci dubna se koná akce k deseti letům jičínského florbalu. Vedle výstavky z historie je základem programu přátelské utkání výběru prvoligových žen a juniorek proti extraligovému FBC Liberec a exhibiční utkání jičínské „staré gardy“ proti týmu jičínských trenérů a „vejborů“. V obou týmech hostují hvězdy českého florbalu – Milan Fridrich, Tomáš Kafka, Radim Cepek ,Ondřej Fojta nebo Radim Křenek. Z doprovodných akcí pro děti se pak stává legendárním hromadný nájezd na reprezentačního gólmana Tomáše Kafku. V dalších letech se klub postupně stabilizuje, přibývá týmů i trenérů. Postupně se daří navyšovat počet družstev i zlepšovat propojení mezi jednotlivými věkovými kategoriemi. Tým žen je postupně obměňován a doplňován talentovanými juniorkami. V letech 2011-14 bojuje pod vedením trenérů Petra Novotného a později Tomáše Pokorného na špičce prvoligové soutěže, dva roky usiluje v baráži (v Šumperku a s Orlicko-Třebovskem) o postup do extraligy. S původní generací se daří v roce 2011 obnovit i tým mužů. Ten poté v sezoně 2012/13 pod vedením hrajícího trenéra Martina Petrgála postupuje do 3. ligy.

Volební valná hromada v roce 2014 zužuje Výkonný výbor na 4 členy (Chlumský, Marksová, Rozsypalová, Skřivánek), prezident i sekretář klubu pokračují i další období. FBK Jičín se nově věnuje také charitativním akcím. Podporuje florbalové vozíčkáře z Jánských Lázní, tři roky po sobě se daří ve prospěch vozíčkářů sehrát exhibiční utkání výběru týmu žen proti družstvu pražských osobností REAL TOP Praha. V Jičíně tak můžeme vidět s florbalkou Jiřího Mádla, Ladislava Hampla, Roberta Zárubu nebo Vojtu Dyka. Exhibice doprovází i utkání vozíčkářské extraligy Kamat Jánské Lázně – Tatran Střešovice. Za tým Tatranu nastupuje jako host Jan Natov , patronem akce je další z florbalových hvězd Milan Garčar. Akce vynesly vozíčkářům finanční prostředky na vybavení, dokonce se podařilo zakoupit i speciální sportovní vozík. Spolupráce graduje přechodem vozíčkářského týmu v roce 2016 z Janských Lázní pod hlavičku FBK Jičín.

V dětských a mládežnických kategoriích klubu přibývá zájemců, navyšuje se počet družstev. Zásluhou především Kateřiny Rozsypalové a Pavlíny Marksové má klub nejpočetnější základnu v družstvech přípravky a elévů-elévek. V sezoně 2013/4 si prvoligový tým žen vybojoval opět právo startu v baráži o extraligu. Na venkovním i domácím hřišti FBK Jičín přehrává favorizované Buldogs Brno a v březnu 2014 postupuje do extraligy. Kádr složený převážně z odchovankyň – bývalých dorostenek a juniorek, posilují do extraligové sezony 3 zkušené extraligistky z pražských Bohemians – Andrea Satýnková, Gabriela Žůrková (juniorská a posléze i seniorská reprezentantka, dva roky nejlepší hráčka extraligy podle kanadského bodování) a Karin Vavrečková (bývalá kapitánka juniorské reprezentace). Třetí jmenovaná po nevydařeném podzimu přebírá koučování týmu a pomáhá zachránit extraligu. V první i druhé sezoně v nejvyšší soutěží bojuje Jičín o udržení v nadstavbové play down. Po dvakráte hned v prvním kole po dramatických bojích Jičín přehrává 4:3 na utkání soupeřky z Tatranu Střešovice. Zlepšují se i podmínky družstva, Jičín má nejvyšší diváckou návštěvnost ženské extraligy, v realizačním týmu odvádí spoustu práce vedoucí družstva Ondřej Skřivánek. Daří se i dalším týmům. Muži se vracejí do vyšší soutěže, ženy B „Pohoda team“ vyhrávají druhou ligu, dorostenkám až v posledním zápase proti mimořádně posílenému Hradci uniká postup do republikového finále.

Rok 2016 znamená další rozvoj klubu. V souladu s legislativou se občanské sdružení mění ve spolek. I oficiálním sídlem klubu se stává jičínský sportovní areál v Revoluční ulici. Díky podpoře klubových sponzorů a partnerů buduje FBK Jičín na uvedené adrese svoji klubovnu. Na podzim 2016 hostí Jičín jako pořadatel historicky poprvé utkání superligy mužů Technology Mladý Boleslav – Sokol Pardubice.

Daří se i sportovně. Sezona 2016/17 přináší nejlepší výsledky extraligovému týmu. Družstvo trenérsky vedené Gabrielou Žůrkovou a Petrem Čiháčkem, navíc doplněné novým obětavým vedoucím družstva Martinem Petrgálem má ve svých řadách hned několik individualit. Střelkyně Gábina Žůrková a brankářka Veronika Samková se umisťují v první desítce ankety o nejužitečnější florbalistku České republiky. Tým se posiluje, přichází další hráčky s reprezentačními zkušenostmi Leona Müllerová a Markéta Kosová. Historickým se stává postup do play off. Tým má k němu nakročeno už po podzimu, nakonec po základní části získává 25 bodů za 9 vítězství. Zejména obrat v zápase s Bohemians z 0:3 na 4:3 po nájezdech je florbalovou pohádkou, ve které se stala královnou Kateřina Rozsypalová. 7 vítězství z 11 utkání před domácím publikem dělá pak z jičínské sportovní haly těžko dobytnou tvrz. Až ve čtvrtfinále play off je nad síly Jičína favorit z Vítkovic. Sportovní úspěchy zaznamenávají i další družstva. Ženy B „ Pohoda team“ vedené Josefem Paříkem podruhé ovládají druholigovou soutěž. Juniorkám vedeným Jiřím Zlatníkem těsně uniká postup do play off. Ten si naopak vybojují dorostenky Jana Kmoška. Po vítězství v regionální divizi je Jičín dokonce pořadatelem republikového finále. Po vyrovnaném souboji vypadává domácí družstvo ve čtvrtfinále s pozdějším mistrem ČR FBC Liberec. Postupně se zlepšují výkony a výsledky týmu mužů. Radost dělají i dětské týmy, u kterých se výsledky neevidují.

V dubnu 2017 se koná další volební valná hromada. Klub obměňuje svoje vedení. Novým prezidentem klubu se stává Martin Petrgál, sekretářem Kateřina Rozsypalová. Ve výkonném výboru je doplňují s jasně vymezenými kompetencemi Gabriela Žůrková, Miloš Chlumský a Michal Šuk. Klub přihlašuje do soutěží 10 mládežnických a 3 seniorská družstva. Oddíl s týmy dospělých i mládeže a to v mužské i ženské sekci v Jičíně těžko najdeme. Zlepšuje se kvalifikovanost trenérů, více se propojují jednotlivé kategorie. FBK Jičín se usiluje o zlepšení tréninkových podmínek i posílení soudržnosti klubu.

Uvedený text si nedělá ambice být považován za komplexní historii oddílu. Pokud jsme kohokoli nebo cokoli opomněli, prosíme o laskavé doplnění na mail našeho sekretáře.

Děkujeme.